Gennyes méhgyulladás - amikor a méh nem kiskutyákkal van tele!
A tenyésztők kivétel nélkül ismerik(hírből vagy saját tapasztalatból) - okkal rettegnek is tőle-, a hétköznapi kutyatartó szinte semmit nem tud róla.
Elsősorban idősebb kutyákban előforduló betegség, de itt is vannak kivételek, így akár az első vagy második tüzelésen átesett kutyusnál is kialakulhat.
Kifejezetten a tüzeléshez köthető betegség (a párzásnak nem kell bekövetkeznie!). Igen alattomosan fejlődik ki, ezzel együtt a végkifejlet is kérdéses, mely sokban függ a kutyus általános állapotától.
Sok esetben a fedeztetés is megtörténik, és a gazdi abban a boldog tudatban számolja a heteket, hogy a kutyus nemsokára egy szép alommal ajándékozza meg. Így amikor az ellés helyett a méhkivétel kerül sorra, döbbenten állnak a történtekkel szemben.
A betegség tünetei az esetek többségében a gazdik számára a kezdeti stádiumban nem minden esetben megfoghatók, illetve sokszor csak jó néhány nap elteltével tulajdonítanak jelentőséget nekik, pedig az idő jelen esetben fontos tényező!
Mik azok a tünetek, amire a gazdinak oda kell figyelni? A kutya:
- a tüzelés a megszokottól eltérő lehet: intenzívebb, erősebben festődő, elhúzódó vérzés
- bágyadt, kedvetlen, nem motiválható
- a megszokottnál többet iszik!!!!!
- láz lehetséges, de nem jellemző
- hányás, hasmenés csak előrehalodott állapotban jelentkezhet
Nézzük a kórfolyamatot! A tüzelési időszak alatt a méh E. Coli baktériumokkal fertőződik be, melyhez nem szükséges a párzás. Általában megelőzi a méhnyálkahártya cisztás elfajulása. Az idő előrehaladtával a cisztás hólyagok fölrepednek, az intenzívebb vérzés következtében az átlagosnál erősebb hüvelyvérzést eredményeznek. Ez a véres miliő különösen fogékony táptalajt biztosít a kórokozóknak. Ezt követően néhány hét, 1-2 hónap után kialakul a gennyes tartalom a méhben. A gennyes méhből fölszívódó toxikus anyagcsere-termékek a fenti tüneteggyüttest eredményezik.
Az ultrahang-készülékek megjelenésével az állatorvosoknak megvan a lehetőségük a betegség gyors differenciáldiagnosztikájára, és a mielőbbi terápiára.
A gennyel telt méhszarvak ...
…és a tartalmuk...
A kezelésére két lehetőség van a gyakorlatban:
- Az állat egészségmegőrzése szempontjából a legoptimálisabb megoldás a méh és petefészek műtéti eltávolítása. A betegség következtében kialakuló toxikus állapot miatt a műtéti beavatkozás sürgősségi műtét kategóriába tartozik. Kritikus állapotú kutyáknál azonban egy-két napos, az operációt megelőző roboláló infúziós kezelés szükséges lehet.
- Gyógyszeres kezeléssel is lehet próbálkozni, több kevesebb sikerrel. Ezek a készítmények a nyakcsatornát megnyitják és a méhfalizomzat összehúzódását idézik elő. Miután az állat élete forog kockán, én személy szerint ehhez a megoldáshoz csak abban az esetben nyúlok, ha a kutyus gazdija teljes mértékben elzárkózik a műtéti megoldástól.
Szerző: dr. Bőr Tamás